VÚEZ, a.s.
Spoločnosť VÚEZ, a. s. má bohatú históriu, ktorá siaha viac ako 45 rokov do minulosti. Za tieto roky prešla niekoľkými organizačnými zoskupeniami a transformáciami, aby dosiahla svoju súčasnú podobu. Od svojho vzniku sa spoločnosť úspešne rozširovala a neustále rozširuje portfólio ponúkaných služieb o nové inovácie a produkty.
VÚEZ, a. s. sa vyprofilovala na výskumno – vývojovú, inžiniersku, výrobnú a montážnu organizáciu s vysokým podielom intelektuálnych, vývojových, predvýrobných etáp a kontrolných činností.
Aktívne sa podieľa na neustálom zvyšovaní bezpečnosti, prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšovaní ekologických parametrov technologických zariadení a stavebných objektov s dôrazom na energetické zariadenia. Je držiteľom osvedčenia o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj.
Portfólio ponúkaných služieb:
- zvyšovanie bezpečnosti jadrových elektrární,
- výskum a vývoj energetických zariadení a robotických systémov,
- automatizácia priemyselných procesov a digitalizácia v priemysle,
- servisné merania a diagnostika,
- garančné skúšky energetických zariadení,
- výroba a montáž elektrických a tlakových zariadení,
- injektáž železobetónových konštrukcií proti priesakom,
- implementácia robotických systémov.
Najvýznamnejšie výsledky
V rámci projektu dostavby jadrovej elektrárne Mochovce sme úspešne vykonali periodickú integrálnu skúšku tesnosti (nultý PERIS) na 3.bloku elektrárne Mochovce, ktorá bola schválená Úradom jadrového dozoru SR a bola nevyhnutným predpokladom na spustenie bloku do prevádzky.
Spoločnosť v roku 2019 začala v spolupráci s Ústavom robotiky a kybernetiky FEI STU v Bratislave realizovať projekt „Robotické pracovisko pre inteligentné zváranie maloobjemovej výroby (IZVAR)“, ktorého cieľom bol celkový návrh efektívneho robotického pracoviska zvárania malého počtu výrobkov s vysokou premenlivosťou a zároveň diagnostiky zvarov s využitím ultrazvuku. Realizáciou a dosiahnutými výsledkami sme získali tri úžitkové vzory na nasledovné technické riešenia:
- Robotický systém na adaptívne spájanie súčasti pre inteligentné zváranie maloobjemovej výroby
- Systém inteligentnej robotickej ultrazvukovej diagnostiky
- Systém robotického polohovania zváraných súčastí pomocou silovo – momentového snímača
Inovácie, ktoré sme dosiahli projektom IZVAR boli prezentované na najväčšej výstave zameranej na robotiku a automatizáciu v Európe – AUTOMATICA 2023 v Mníchove. Efektívna spolupráca s Ústavom robotiky a kybernetiky FEI STU v Bratislave následne pokračuje projektom, ktorého cieľom je výskum a vývoj inteligentného riadiaceho systému robotizovaného zváracieho pracoviska. Návrh tohto systému zohľadňuje moderný koncept priemyselnej výroby – Priemysel 4.0
Transfer výstupov do praxe
V oblasti aplikovaného výskumu, ktorý je zameraný na bezpečnostné a havarijné systémy jadrových elektrární pôsobíme viac ako 25 rokov. V rámci výskumného pracoviska máme vybudované viaceré skúšobné zariadenia, ktoré slúžia na experimentálne overovanie funkčnosti dôležitých komponentov havarijných systémov. Jedným z významných príkladov je skúšobné zariadenie VIKTORIA. Toto zariadenie umožňuje detailné testovanie a simuláciu rôznych scenárov a podmienok, ktoré by mohli nastať v prípade havárie jadrovej elektrárne. Tieto experimenty sú neoceniteľné pre overenie efektívnosti a spoľahlivosti havarijných systémov a prispievajú k neustálemu zlepšovaniu ich funkcionality. V tejto oblasti veľmi úzko spolupracujeme so spoločnosťou IRSN(Francúzsko).
Rýchly kontakt
+421 908 863 944
zpvvo@zpvvo.sk
Kopčianska 14, 851 01 Bratislava
Kontaktujte nás
Máte záujem o členstvo v ZPVVO? Máte otázky týkajúce sa výskumno-vývojových projektov? Chcete vedieť ako môže ZPVVO pomôcť aj Vašej organizácii?